Scion DTU Sportsdag

TAK FOR EN FANTASTISK SPORTSDAG 2016

Rekordantal deltagere til Sportsdagen

I bragende solskinsvejr blev forskerparken Scion DTU’s 21. sportsdag afviklet. Op mod 900 medarbejdere fra de højteknologiske virksomheder i Forskerparken valgte at skifte arbejdstøjet ud med sportstøj og udklædning for at dyste i de 7 forskellige discipliner: Stafetløb, fodbold, vollybold, boule, bodyfodbold, høvdingebold og dart.

Undervejs kunne deltagerne forsyne sig med streetfood fra diverse foodtrucks, kaffe fra kaffescotere og forfriskninger i baren. Dagen blev afsluttet med præmieoverrækkelser til vinderne og iørefaldende rytmer fra Bobo Moreno og hans 6 mands store band, som spillede det ene hit efter det andet fra de sidste tredive år.

Det blev en festlig dag, hvor der blev konkurreret, heppet, hygget, danset og brugt tid på at være sammen med kollegaer også på tværs af virksomhederne.

Medier fra Sportsdagen


Billeder

Se alle billeder fra Sportsdagen på Instagram her.

Se flere billeder på Scion DTU’s Facebook-side

Sportsdagen trak overskrifter

Læs artiklerne fra de forskellige nyhedsmedier:

Frederiksborg Amts Avis

Rudersdal Avis

Stemningsvideo

Vinderne på Sportsdagen

Nedenfor kan du se vinderne af dagens konkurrencer og de forskellige discipliner.

Vinderen af Instagram-konkurrencen

Vinderen af Instagram-konkurrence blev Anders Dyre fra SiteShop, som vandt et gavekort på 2500,- kr. til MASH. Se vinderbilledet  her:

sportsdag-2016-instagramvinder

Vinderen af nyhedsbrevskonkurrencen

Vinderen af nyhedsbrevskonkurrencen blev Helena Camille Andersen fra FMC. Ligeledes tillykke med gavekortet på 2500,- kr. til MASH.

vinder-nyhedsbrevskonkurrence.

Bordfodbold

1.-plads: CH-FussBawlers
2.-plads: CHImpanzees
3.-plads: Guardian III

Boule

1.-plads: Whiteboule
2.-plads: DGC kanonen
3.-plads: BoulePharm

Dart

1.-plads: DHI Dart Vaders
Delt 2.-plads: DHI De Høje og de Flotte og ALK-EM

Fodbold

1.-plads: CH – GPS Champs
2.-plads: DHI Cebollitas FC
3.-plads: CH (indsæt holdnavn)

Høvdingebold

1.-plads: All-or-Nothing
2.-plads: Game of Jext®
3.-plads: ID2ME

Volleyball

1.-plads: Visio-Volley
2.-plads: ALK – Lead the Way
3.-plads: CH-IT 2

Stafet – herrer

1.-plads: Dromedarerne (Trap Danmark)
2.-plads: Innovitterne

Stafet – mix

1.-plads: CHeetahs
2.-plads: DHI Team Easyrun
3.-plads: Elipse Bette Egernben

Stafet – damer

1.-plads: ALK-QA
2.-plads: CH – HH Ladies
3.-plads: FMC Team Run

Kontaktperson

Lotte Bonfils Andersen lba@sciondtu.dk.